Святкування Масляної у Пущі-Водиці

Тетяна ПІОНТКОВСЬКА.

Україна багата не лише природними ресурсами. Найголовніша її цінність — це наші люди: відкриті, веселі, толерантні, творчі і дуже талановиті. Мабуть тому, у нас так багато автентичних традицій з елементами гри, з жартами, розвагами. Українці до  усього підходять творчо! І підтвердженням цьому є проведення МасляноЇ в Пущі-Водиці 13 березня цього року.

Святкуванням Масляної, або як її ще називають Масниця,  Колодій, Бабське свято, завершився Сиропусний тиждень. Це традиційне українське свято, що відзначається протягом тижня (іноді трьох днів) перед Великим постом. Початок нового циклу залицянь і любощів, пошуку пари, з метою продовження роду.
В Україні Масниці мають свою яскраво виражену індивідуальність.

парк Пуща-Водица, подготовка к масленице
парк Пуща-Водиця, підготовка до Масляної
Масленица в Пуще-Водице, ансамбль "Дивина"
виступ ансамблю «Дивина»

Зокрема на Поділлі хлопці пригощали дівчат горілкою, пивом, солодощами — купували (запивали) Колодку. У подяку за це кожна дівчина вишивала перкалеву хусточку, оздоблюючи її квітками та ініціалами свого обранця, та дарувала йому на Великдень — повертала Колодку. Такі обряди нерідко завершувалися укладанням шлюбу.
Масляна або Колодка мало багато специфічних традицій. Осібне місце у цьому святі належить унікальному за символікою звичаю, що відомий під назвою “волочити колодку”. Вперше цей термін увійшов до писемних джерел чотири з лишком сторіччя тому, хоч на думку багатьох дослідників, він сягає своїм корінням у дохристиянські часи, мабуть, навіть до матріархату, оскільки в ньому чітко простежуються елементи глибинних вірувань – “законодавцями колодок” були не чоловіки, а жіноцтво.

Цікаво, що суто українським обрядом в це свято є ліпка вареників, які заправляли сиром, маслом і сметаною.
Весна, яку з особливою милістю закликають люди на зміну зимі, уособлює образ жінки. Таким чином, аби не розсердити «вибагливу» весну-панночку, протягом святкування Масляни чоловіки повинні були терпеливо витримувати будь-які жіночі вибрики і у всьому догоджати слабкій статі. На відео поїдання вареників!!!

На святі проводилися  спортивні змагання, майстер-класи, різноманітні конкурси.

фотография детей на масленице в Пуще-Водице в парке Пуща-Водица конкурсы для детей парк Пуща-Водица проходит конкурс по рисованию

Під  час святкування Масляної в Пущі-Водиці активісти громадської організації започаткували нову, на мій погляд, дуже важливу  традицію — філіжанки-пущаночки, з зображенням природи Пущі-Водиці. Такі невеличкі сувеніри сприяють вихованню патріотичного духу, прививають любов до рідного краю, до своєї маленької Батьківщини, любов і повагу до Пущі. Ці чашки є символом Пущі-Водиці, в них закладається певний генетичний код. Адже духовний світ людини становить один з найважливіших факторів існування.
Такі традиції широко розповсюджені в Європі, де  на  Різдвяних ярмарках, в кожному місті і містечку пропонують, в якості сувенірів, в тому числі і керамічні філіжанки з символікою цих міст.

Майстриня Марія Луцик розмалювала такі прекрасні філіжанки-пущаночки.

чашки из Пущи-ВодицыЧастування Козацьким кулішем на святкуванні Масляної:
Як відомо, їжа є одним з важливих елементів традиційної матеріальної культури кожного народу, адже саме в ній відбито народний побут, господарювання людей, їх смаки та уподобання.
Готував куліш та пригощав ним на святі дуже колоритний козак.

казак готовит кулиш

Ще до нас у гості зі своїми казками завітав Сашко Лірник

лирник

На святі виступили народні колективи. Першим був ансамбль «Дивина»

украинские народные песни

Гурт «Пущаночка»
гурт "Пущаночка" виконує народні пісні

Гурт «Буття». На святі Масної веселили і проводили майстер-класи з народного танцю  Київський гурт традиційної музики Буття». Гурт створено у 2000 р. Сім’я Бутів складає його основу. Учасники записують репертуар у фольклорних експедиціях та виконують його в умовах сучасного мегаполісу. Поєднання скрипки, скрипки-втори, басолі, цимбал, барабана з тарілочкою, бубна, сопілки в троїстій музиці з автентичною манерою чоловічого і жіночого співу – все це складає творче обличчя гурту.  Хоча і приїхали під кінець святкування Масляної, але своїми піснями і танцями  залишили по собі чудовий настрій! Весело було усім – і дітлахам, і дорослим!

гурт буття у Пущі-Водиці

На святі порадував своїм виступом волинщик

волинка у Пущі-Водиці

Велика  подяка Організаторам свята — громадським активістам Пущі-Водиці, її небайдужим мешканцям, волонтерам, фотокореспондентам. Особлива подяка артистам, які в таку погоду знайшли час і бажання порадувати нас своїми виступами. Свято вдалося! З чим усіх і вітаємо!

члени ГО "Наша Пуща-Водиця"
Усі відео зі святкування Масляної в Пущі-Водиці можна подивитися на каналі YouTube https://www.youtube.com/channel/UCE0uFkXH-x2dTIupGexH9ZA

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *