Сезон згарищ розпочато

Тетяна Піонтковська.

Як тільки сходить сніг і сонечко починає пригрівати, люди традиційно починають вибиратися на природу.
І ось тут усе і розпочинається: шашлики, а відповідно і згарища, гори сміття. Ліси та парки Києва в теплий період року наповнені компаніями – прихильниками розпалювання багаття без мангалів та смаження шашликів в непередбачених для цього місцях.

20170503_113904
А все тому, що у переважної більшості наших людей відсутня культура відпочинку, і тому що такі люди відносяться до категорії «гостей», хоча тут народилися і виросли. Справжній господар ніколи собі не дозволить нищити і псувати майно у своєму домі. А природа — це наш спільний дім. І ми усі маємо наш дім оберігати і захищати.

Сьогодні ми закцентуємо увагу  на правилах поведінки у громадських місцях, а саме, парках, національних парках, садово-паркових зонах.

Ст. 152 Кодексу України про адміністративні порушення наголошує, що розпалювання багаття у  місцях, непередбачених для цього, передбачає штраф від 340 до 1360 гривень.

А колись, у сиву давнину, близько сто років тому, за такі правопорушення була смертна кара.

бюлетень

Чому ж не можна розпалювати багаття у парках?

По-перше, окрім того, що багаття — це приємне, красиве видовище і засіб для приготування їжі, а також приємного проведення часу у колі друзів, це величезне зло. Від вогню гинуть комахи, різноманітні мікроорганізми;  руйнується родючий пласт ґрунту, знищується коріння рослин. До того ж збільшується вірогідність  виникнення пожежі.  Спалювання рослинності зумовлює численні негативні наслідки для довкілля.

По-друге, разом з рослинним покривом знищуються грунтові флора і фауна, а найголовніше — мікроорганізми, які беруть безпосередню участь у грунтовотворюючих процесах (кількість азотобактерій і актиноміцетів зменшується у 300-700 разів, а мікроскопічних грибів — у 200-300 разів).

20170417_170237

Загибель дрібних гризунів призводить до зменшення чисельності хижаків, які ними харчуються – лисиці, куниці, хижі птахи та ін. Таким чином порушуються трофічні зв’язки та зменшується видовий склад природної рослинності, що вкрай негативно відображається на стані екосистем;

20170508_094520

— можуть постраждати рідкісні види рослин і тварин, які є особливо вразливими до різких змін умов навколишнього середовища;
— посилюються вітрова та водна ерозії ґрунту, погіршуються його водно-фізичні властивості;

20170503_120158
— випалювання природної рослинності призводить до виникнення лісових і торфових пожеж, внаслідок чого знищуються десятки гектарів лісу та болотних територій. Щороку що в Україні відбувається 5–6 тисяч лісових пожеж і більшість з них зумовлені підпалом сухої трави або стерні на полях.

20170509_115742_Richtone(HDR)
По-третє, дим від багаття містить канцерогенні сполуки, які з димом у повітря вивільняють діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин,  потрапляючи в легені, руйнують їх структуру, збільшуючи ризик виникнення злоякісних пухлин.

Регулярне розпалювання вогнищ у місцях, стихійного відпочинку наносить непоправної шкоди ґрунту бе можливості відновлення.

сезон шашликів

Указом Президента України «Про зміну меж національного природного парку «Голосіївський» за №446/2014 від 1 травня 2014 Пуща-Водиця відноситься до Національного природного парку «Голосіївський» ( З метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів міста Києва, відповідно до статті 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» та статті 112 Конституції України постановляю: 1. Змінити межі національного природного парку «Голосіївський» шляхом розширення його території на 6462,62 гектара за рахунок земель Київського комунального об’єднання зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд», що включаються до складу національного природного парку «Голосіївський» без вилучення у землекористувача).

Що  ж таке  Національний парк?
«З метою захисту навколишнього середовища від людської діяльності створені особливі природні території. У національних парках діє обмеження або заборона на будь-які господарські процеси. Відвідування природних об`єктів людиною при цьому дозволяється. На цих територіях можуть з`являтися як туристи, так і звичайні любителі природи. Національними парками називають охоронювані просвітницькі та дослідні установи, для яких характерна особлива екологічна, історична й естетична цінність. Призначення цих об`єктів полягає в природоохоронній, просвітницької, наукової та культурної цілях, а також в регулюванні туризму. Кожен національний парк оточений зоною, на якій діє режим обмеженого природокористування. Вся ця земля поділяється на території, в яких діють різні режими охорони, наприклад, заповідна, рекреаційна, господарська і зона регульованого користування».
(Джерело: http://faqukrs.xyz/novini-ta-suspilstvo/priroda/82700-chim-vidriznjaetsja-zapovidnik-vid-nacionalnogo.html)

20170515_102058Окрім того, Пуща-Водиця — вважається парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Пуща-Водицький лісопарк» (Цей статус Пуща-Водиця отримала Постановою колегії Держкомітету УРСР по охороні природи від 26.07.1972 р. за № 22. Місце розташування — Оболонський район. Землекористувачем є Святошинське ЛПГ. Площа — 360 га.

Давайте залишимо природу у її первозданному  вигляді своїм дітям!

Наше довкілля у наших руках! Якщо ви вирішили приємно провести час у колі друзів і близьких, не забудьте подбати про матінку-природу, про її мешканців.

Умовні позначки

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *