Лісами Пущі-Водиці. Знайомство з лишайниками

Тетяна ПІОНТКОВСЬКА.

Пуща-Водиця — один з наймальовничіших куточків Києва. Окрім санаторіїв, баз відпочинку та її візитної картки — лісового трамвайчика — єдиного маршруту в Україні, який проходить повз ліс, Пуща славиться своєю флорою. Цей чудовий куточок природи повністю виправдовує свою назву, що пішла від слова «Пуща» — непрохідний,  густий ліс.

Особливі кліматичні умови, м’який теплий клімат, цілюще повітря хвойного лісу, сприяли тому, що Пуща стала одним з найулюбленіших місць відпочинку киян і гостей міста.

Пуща-Водиця прекрасна в будь-яку пору року і в будь-яку погоду.
І сьогодні, не звертаючи увагу на пасмурну погоду, дощ, сніг, ми познайомимося з дивовижним природним світом Пущі.

лишайник на дереве

Екскурсію весняним лісом була організована природничо-пізнавальним проектом «Зелений ліхтарик» у супроводі ліхенолога проекту Надії. Цей проект, створений командою ентузіастів, які прагнуть, щоб якомога більше людей помічали дивовижні і рідкісні речі у природі. Для реалізації цієї місії «Зелений Ліхтарик» організовує різноманітні пізнавальні заходи: екскурсії, лекції, майстер-класи та тематичні зустрічі.
Все про проект можна  дізнатися за посиланням:   http://osvitae.com/index.php/ua/pro-proekt

исландский мох

І так, розпочинаємо знайомство з лишайниками.

листоватый лишайник

Лишайники — одні з найбільш загадкових організмів планети. Вони зростають на камінні, корі дерев, грунті, металі, поверхні будівель, склі, навіть пластику. Але при цьому залишаються дуже вразливими до атмосферного забруднення і гинуть від мінімальних концетрацій забруднюючих речовин.  Лишайники — іе симбіотичні організми, до складу яких входить грибний компонент (мікобіонт) та водорость (фотобіонт) Гриб утворює основу тіла лишайника, а клітини водорості містяться всередині. Водорость здатна до фотосинтезу й постачає грибу поживні речовини, а він захищає її від несприятливих зовнішніх факторів.  Таким чином, не зважаючи на те, що гриб в якійсь мірі паразитує на водорості, але і вона має із такого спільного життя певну користь.

Лишайники — дуже довго ростучі організми, у багатьох випадках річний приріст слані не перевищує 1мм.

лишайник 2

У природі існує більше 20 тисяч видів лишайників. На Київщині їх налічується близько 200. Вони не вибагливі до умов існування, переносять як холод, так і спеку.  Але вони чутливі до атмосферного забруднення.  Лишайники — це живі організми, які жодним чином не заважають людині. Навпаки, іх наявність вказує на чистоту повітря. Їх  називають біоіндикаторами. Чутливість лишайників до атмосферного забруднення обумовлене тим, що забруднюючі речовини, що перебувають у повітрі і осідають на слані лишайників, згубно діють на водорості у його складі. Доказом того, що в Пущі повітря чистіше ніж у центральній частині Києва є велика різноманітність листуватих лишайників, які почуваються  тут дуже комфортно.

Лишайники є майже усюди. У лісах Пущі-Водиці існує три основні групи лишайників. Гриб, який утворює основу тіла лишайника, виділяє сильні кислоти, які можуть руйнувати бетон. І тому, перша група,  з якою ми познайомимося, називається коркові, або накипні — мають вигляд накипу, з’являється на бетонних спорудах; вони вростають в камінь і бетон.

WP_20160320_013
лишайники накипні

начало экскурсии

Такі лишайники особливо красиві, коли вологі.

До другої групи відносяться листуваті лишайники. Серед її представників можна назвати гірофору шерстисту (Oyropicora yeiiea) та Ксанторію настінну (лат. Xanthoria parietina).

Кущисті лишайники мають стеблеподібну слань у вигляді кущиків, гриви яких виростають до 50 см завдовжки.

лишайники кущистые
Евернія сливова (Evernia prunastri)

До даного виду відноситься Евернія сливова (Evernia prunastri).  Цей вид лишайників чутливий до атмосферного забруднення та зростає у місцях з його невеликим рівнем. Використовують у парфюмерній індустрії.

эверия сливовая лишайник

Помаранчевий наліт на стовбурі — це колонії нитчатих наземних волоростей роду  Trentepohlia (Трентеполія) — А сірі плями, які можна помітити на ньому — один з накипних лишайників.

трентеполия желтая водоросль
Наземна водорость роду Trentepohlia

изучаем лишайник

А цей лишайник роду лепрарія існує у вигляді порохнистого нальоту. У Скандинавських країнах його використовують для приготування хліба.

хлебный лишайник
лишайник роду лепрарія

Листуватий лишайник паргелія бороздчата має антибактеріальну дію. Під час Другої світової війни його використовували, як підручний матеріал для перев»язок в якості антисептика

порошкообразный лишайник
паргелія бороздчата

осмотр лишайников
Наприкінці екскурсії наші провідники-екскурсоводи приготували нам цілющий чай із лишайника  центрарія ісландська (лат. Centraria islandica (L.) ARh.)

мох исландский
центрарія ісландська

чай из моха

завариваем чай из лишайника                пьем чай из моха

Такий чай має лікувальні властивості. Його запарюють, а потім вживають при респіраторних захворюваннях.  Готовий чай має яскраво виражений грибний запах і смак.

лишайники группа

Дякуємо за екскурсію. Сподіваємося на подальшу співпрацю.

 

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *