Архітектурна спадщина Пущі-Водиці. Храм Преподобного Серафима Саровського

Тетяна ПІОНТКОВСЬКА. Січень місяць для православних християн східного обряду насичений релігійними святами. І тому, мабуть, доречним буде згадати про Пущанську  церкву – храм Преподобного Серафима Саровського, як історичну та архітектурну пам’ятку 20-го століття.

Історична довідка. На початку 20-го століття Пуща-Водиця мала розвинену інфраструктуру, про що свідчила наявність школи, театру, базару, поштового відділення, парку, двох ресторанів (не збереглися).

Родзинкою композиційного планування дачного селища (а саме такий статус мала Пуща-Водиця наприкінці 19 – поч. 20-го століття) була трамвайна лінія, яка проходила вздовж вулиць Гоголівської (сучасна Федора Максименка/в недавньому Червонофлотська) та Лермонтовської (сучасна Миколи Юнкерова).

Значну роль у розбудові дачного селища Пущі-Водиці на початку двадцятого століття відіграло Товариство благоустрою, за ініціативи активістів якого і були створені тут перелічені вище об’єкти. До складу Товариства входили заможні городяни, більшість яких мешкали тут цілий рік. Тому виникла нагальна необхідність у побудові свого храму, адже найближчі церкви знаходились на Куренівці та у с. Мостище.

І у 1903 році члени Товариства звернулися до міського голови з проханням дозволити облаштувати у селищі православний храм. Київська міська дума з благословення митрополита Київського та Галицького ухвалила рішення про будівництво церкви. Було виділено дві ділянки загальною площею 0,5 га на розі вулиці Лермонтовської  та 7-й лінії, і менше ніж за рік розпочалося будівництво невеличкої дерев’яної каплиці, а згодом і самої церкви (1905 р.) на честь преподобного Серафима Саровського.

Проте через конфлікт, який стався між старостою церкви та головою будівельного комітету, будівництво було призупинено. І лише у листопаді 1907 р. після обрання нового голови комітету, було затверджено проект храму, який розробив мешканець Пущі-Водиці, архітектор І. Ніколаєв. За цим проектом церква мала бути кам’яною, з окремою дзвіницею. Проте невдовзі з’ясувалося, що комітет немає достатньо коштів, і тому було прийнято рішення про побудову дерев’яної церкви на кам’яному фундаменті. І знову через чвари будівництво було призупинено і відновилося у червні 1910 року. У грудні того ж року храм був освячений і залишався діючим до кінця 1930-х років. У 1937-1939 роках  храм був закритий і богослужіння відновилися лише у 1943 р. під час Другої світової війни церковні будинки були зруйновані. Іконостас парафіяни заховали у лісі, а ікони розібрали по домівках. Після війни Іконостас відновили і реконструювали, а от старі ікони зібрати не вдалося.

У 1992 та 1995 роках були написані ікони для центрального іконостасу та нова храмова ікона преподобного Серафима Саровського. А в 2000-2003 роках церку відреставровано за рахунок парафіян та благодійних пожертв.

Праворуч від церкви, на церковній території знаходиться старовинний склеп, квадратна будівля, оздоблена у мавританському стилі.

Достоіменно не відомо на чиє замовлення він зведений і хто покоївся в цьому склепі. Відомо, що збудований він у 1913 році. За однією з версій, архітектором є В. Городецький. Існує легенда, що замовив цей склеп мешканець Пущі-Водиці, банкір Володимир Козакевич, який заповів після смерті поховати себе і дружину на церковній території.  Проте,  цьому суперечить той факт, що, по-перше, на церковній території мали право бути похованими лише настоятелі церкви, по-друге, у тогочасному довіднику прізвище Козакевича серед мешканців Пущі-Водиці або власників дач не значиться.

З роками склеп почав  руйнуватися, і врешті, тіла з нього були перепоховані на церковному цвинтарі поруч, а сам склеп у 1990-і р. був захований під залізною обшивкою. І після остаточної реставрації у 2007 році, на фасаді стало чітко видно напис: «Упокой, Боже, душу померлої раби твоєї», який свідчить, що у склепі була похована жінка.

Наказом Міністерства культури України за № 869 від 15.10.2014 р. склеп, як памятку архітектури, взято під охорону (охоронний номер — 963-Кв).

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *