Архітектурна спадщина Пущі-Водиці. Гусарська альтанка.

Тетяна ПІОНТКОВСЬКА.

Пуща-Водиця — мальовничий природний оазис Києва. Ще з давньоруських часів це було улюблене місце полювання київських князів. Складовою назвою Пущі-Водиці стало поєднання слів «пуща» — густий, непрохідний ліс і назва річки «Водиця», яка протікає тут і зараз. Унікальний клімат, економічний розвиток того періоду (кінець 19 століття), і як наслідок – інтенсивна забудова Києва,  акцент на здоровий спосіб життя  підштовхнули еліту Києва створити тут дачне селище. Ініціатором у 1883 році виступив депутат Київської міської думи М.І. Чоколов. За задумом Думи, виділену місцевість мали  передати акціонерному підприємству під будівництво дач, що дозволило б у стислі строки побудувати дачне селище європейського типу. Але за відсутності інвестора, вирішили здавати дачні ділянки в довгострокову  оренду (на 99 років), при цьому статус власника лісу зберегти за Київською міською Думою. У 1894 році було розроблено генеральний план майбутнього селища, який повністю співпадає з сучасним плануванням. Переважна більшість проектів дачного селища будувалися за індивідуальними проектами, характерними рисами яких були прорізний і накладний різний декор.

collage_Гусарская_беседка
Розпочинаємо серію розповідей про культурну спадщину Пущі-Водиці. Сьогодні ми поговоримо про розкішну Гусарську альтанку, яка розташована на території ТМО «Санаторного лікування» в м. Києві (колишнього дитячого спеціалізованого санаторію), і на відміну від інших історичних пам’яток Пущі-Водиці, має пристойний, доглянутий вигляд.  Гусарська альтанка (бесідка) – це легка архітектурна споруда, з підлогою, для захисту від дощу і прямих сонячних променів, зазвичай, розташована в саду і слугує для відпочинку і бесід, що і дало назву «бесідка».

Гусарская беседка3

За спогадими місцевих жителів, Гусарську альтанку, як і інші історичні споруди Пущі, було збудовано ще до революції 1917 року. Вона слугувала танцювальним майданчиком для київської еліти, де збиралися гості і мешканці Пущі. Хто був архітектором і хто замовником цієї споруди достовірно ми не знаємо, але порівнюючи дачні будинки того періоду, можемо лише припустити, що як і більшість споруд, альтанка збудована за проектом відомого Київського архітектора Едуарда Брадтмана.

Гусарская беседка4

Станом на 1 січня 2015 року до Інформаційного зведеного переліку об’єктів культурної спадщини Оболонського району (а саме, об’єкти, які знаходяться на території Пущі-Водиці) входить близько двадцяти будинків. Це, зазвичай, колишні дачі, які в радянський період використовувалися як адміністративні або лікувальні корпуси медичних закладів. До цього переліку, на жаль, Гусарська альтанка (Гусарская беседка) не входить.

Гусарская беседка2

Але за ініціативи та на підставі неодноразових звернень до КМДА Громадської Організації  «Наша Пуща-Водиця», 25 травня поточного року в Київраді  пройшла чергова комісія з питань культури, на якій у порядок денний було включено  питання «Повторний розгляд звернення громадської організації «Наша Пуща-Водиця» щодо збереження комплексу пам’яток містобудування та архітектури у Пущі-Водиці» (у цих зверненнях ми просимо внести в перелік об’єктів культурної спадщини, в тому числі, і Гусарську альтанку). Прийнято рішення утворити робочу комісію з цього питання.

Гусарская беседка

Світлини Костянтина Піонтковського, Тетяни Піонтковської.

 

Leave a Reply

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *